Free Delivery on Orders Above Rs. 1199/-                                     Storewide Offer | Use Code: "SPRING" and get additional 3% Off on Orders Above Rs. 3000/-

Menu
0

ତଳିଘରା ପଚା ରୋଗ କୁ ଦୂର କରିବା ପାଇଁ ଏବଂ ସୁସ୍ଥ ଏବଂ ଗୁଣାତ୍ମକ ବିହନ ବିକାଶ ପାଇଁ ବିହନ ବିଶୋଧନ |

Posted by Dr. Asha K M on

ତଳିଘରା ପଚା ରୋଗ ଏକ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗମ୍ଭୀର ମାଟି ରୁ ଜନ୍ମିତ କବକ ଜନିତ ରୋଗ ଯାହା ବିଲାତି, ବାଇଗଣ, ଲଙ୍କା, କ୍ୟାପ୍ସିକମ୍, କୋବି, ଫୁଲକୋବି ଇତ୍ୟାଦି ସହିତ ପ୍ରାୟ ସମସ୍ତ ପନିପରିବା ଫସଲର ନର୍ସରୀରେ ଅଧିକ ଦେଖାଯାଏ | ମାଟିରେ ବୁଣାଯାଇଥିବା ମଞ୍ଜିଗୁଡିକ ତଳିଘରା ପଚା ରୋଗ ପାଇଁ ଅଙ୍କୁରିତ ହେବା ପୂର୍ବରୁ କିମ୍ବା ପରେ ମରିଯିବା ର ଆଶଙ୍କା ଥାଏ|

 

ଏହା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଜଣା ଯେ ଆରୋଗ୍ୟ ଅପେକ୍ଷା ପ୍ରତିକାର ଭଲ,ତେଣୁ ନର୍ସରୀରେ ରୋଗ ଦୂର ହେବାର ଘଟଣାକୁ ଏଡାଇବା ପାଇଁ ସର୍ବୋତ୍ତମ ଉପାୟ ହେଉଛି ମଞ୍ଜି ବୁଣିବା ପୂର୍ବରୁ ବିହନ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଯିବା |କଥା ରେ ଅଛି ଆରୋଗ୍ୟ କରିବା ଅପେକ୍ଷା ପ୍ରତିକାର କରିବା ଭଲ ,ତେଣୁ ମଞ୍ଜି କୁ ବୁଣିବ ପୂର୍ବରୁ ମଞ୍ଜି ର ଭଲଭାବ ରେ ବିଶୋଧନ କରାଜିବା ନିହାତି ଆବଶ୍ୟକ,ଜାହା ଫଳରେ ଏଇ ରୋଗ କୁ ଏଡାଇ ଦିଆଯାଇ ପାରିବ ।

 

ଟ୍ରାଇକୋଡର୍ମା ସ୍ପିସିସ (ମଲ୍ଟିପ୍ଲେକ୍ସ ନିସାର୍ଗା 10gm / lit କିମ୍ବା ଇକୋଡର୍ମା 10gm / lit କିମ୍ବା ଆଲଡର୍ମ @ 2-3 ମିଲି / ଲିଟ) ଭଳି ବାୟୋଏଜେଣ୍ଟ୍ ଦ୍ୱାରା ତଳିଘରା ପଚା ରୋଗ ଏବଂ ମଞ୍ଜି ଜନ୍ମିତ ଏବଂ ମାଟି ଜନ୍ମିତ ରୋଗକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରାଯାଇ ପାରିବ।

ପ୍ରଣାଳୀ:

100gm ଟ୍ରାଇକୋଡର୍ମାକୁ 10 lit ପାଣିରେ ମିଶେଇ,ଏକ ଦ୍ରବଣ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ମଞ୍ଜିକୁ 10-15 ମିନିଟ୍ ପାଇଁ ବୁଡ଼େଇକି ରଖନ୍ତ|ତା’ପରେ ମଞ୍ଜିକୁ ଛାଇରେ 20-30 ମିନିଟ୍ ପାଇଁ ଶୁଖାନ୍ତୁ ଏବଂ ତା’ପରେ ମଞ୍ଜି ବୁଣନ୍ତୁ|

                                                            କିମ୍ବା

 100gm ର ଟ୍ରାଇକୋଡର୍ମାକୁ 1 lit ପାଣିରେ ମିଶାନ୍ତୁ,ଏକ ମିଶ୍ରଣ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଏପରି ଭାବରେ ଘୋଳି ଦିଅନ୍ତୁ ଯେ ଏହା ସମସ୍ତ ମଞ୍ଜି ମିଶ୍ରଣ ସହିତ ସମାନ ଭାବରେ ଆବୃତ ହୋଇଯିବ |ତା’ପରେ 20-30 ମିନିଟ୍ ପାଇଁ ଶୁଖିଲା ଛାଇ ଦିଅନ୍ତୁ ଏବଂ ତା’ପରେ ମଞ୍ଜି ବୁଣନ୍ତୁ |

 

 ସୂଚନା:

  1. ଯଦି ବିହନ ବିଶୋଧନ ଆଗରୁ  କରାଯାଇ ନଥାଏ, ତାହେଲେ ଆପଣ ଉପରୋକ୍ତ ଦ୍ରବ୍ୟ ବ୍ୟବହାର କରି ବିହନ ବିଶୋଧନ କରିପାରିବେ|

     2.ମଞ୍ଜି ବିଶୋଧନ କିମ୍ବା ବିହନ ଚିକିତ୍ସା କେବଳ ତଳିଘରା ପଚା ରୋଗ କୁ ଏଡାଇ ନଥାଏ ତା ସହିତ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ରୋଗରୁ ଦୂରେଇ ରହିବା ପାଇଁ, ଉଦ୍ଭିଦକୁ ଚାପରୁ ପ୍ରତିରୋଧ ମଧ୍ୟ କରିଥାଏ, ଅଧିକ ଅମଳ କରିଥାଏ |

***********

By, 

Jyotsna Deva

Subject Matter Expert 

BigHaat

***********

ଅଧିକ ସୂଚନା ପାଇଁ ଦୟାକରି 8050797979 କୁ କଲ କରନ୍ତୁ କିମ୍ବା ଅଫିସ୍ ସମୟ 10 AM ରୁ 5 PM ମଧ୍ୟରେ 180030002434 ରେ ମିସ କଲ୍ ଦିଅନ୍ତୁ|

        ---------------------------------------------------------------------------------------

ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ: ଉତ୍ପାଦକ (ଗୁଡିକ)  କାର୍ଯ୍ୟଦକ୍ଷତା ନିର୍ମାତାଙ୍କ  ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଅନୁଯାୟୀ ବ୍ୟବହାର ଅଧୀନ ଅଟେ |ବ୍ୟବହାର ପୂର୍ବରୁ ଉତ୍ପାଦ (ଗୁଡିକ)  ଆବଦ୍ଧ ଲିଫଲେଟ୍ ସାବଧାନ ସହିତ ପଢ଼ନ୍ତୁ |ଏହି ଉତ୍ପାଦ (ଗୁଡିକ) / ସୂଚନାର ବ୍ୟବହାର ଉପଭୋକ୍ତାଙ୍କ ବିବେଚନା ଉପରେ ନିର୍ଭର କରେ  |

    *********** 


Share this post



← Older Post Newer Post →


Leave a comment